Żylaki

Zarejestruj się dzwoniąc pod numer: 22 658 04 56
Co to są żylaki?

Żylaki to nieprawidłowe żyły, które uległy poszerzeniu i charakteryzują się krętym przebiegiem. Żylaki uwypuklają się i czasem nawet bardzo znacznie wystają ponad powierzchnię skóry. Powstawanie żylaków jest spowodowane refluksem żylnym. Zdrowe żyły posiadają w swoim świetle niewielkie zastawki zbudowane z płatków śródbłonka wyścielającego naczynia.

Dzięki nim krew płynie w żyłach tylko w jednym kierunku, od stóp do serca. Uszkodzenie zastawek żylnych powoduje, że płynąca w nich krew cofa się, co zwiększa jej ciśnienie w żyłach. Ten mechanizm powoduje, że żyły się powiększają oraz występuje uczucie pieczenia skóry, ciężkości nóg, ból, skurcze czy swędzenie. W bardziej nasilonych przypadkach pojawiają się przebarwienia skóry, jej owrzodzenia i krwawienia.

Przyczyny powstawania żylaków

Żylaki zaczynają rozwijać się w drugiej i trzeciej dekadzie życia , a kobiety dotknięte są częściej i wcześniej niż mężczyźni . Jest to związane z działaniem hormonów żeńskich, które , jak się uważa , odpowiadają za zmniejszenie elastyczności ścian żył.

Powodem powstawania żylaków jest postęp żylnej choroby refluksowej, w której zastawki tracą swoją funkcję i krew zaczyna cofać się w żyłach nóg.

Rodzinna historia występowania żylaków dotyczy co najmniej jednej trzeciej pacjentów. Niektóre ze znanych czynników ryzyka rozwoju żylaków to ciąża, otyłość, długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej oraz wcześniejsze występowanie zakrzepów prowadzących do przewlekłego uszkodzenia ściany żył. W rzadkich przypadkach są one związane z zespołami malformacji żylnych.

Pacjenci w starszym wieku mają zazwyczaj bardziej zaawansowane zmiany żylakowe, ale również młodzi pacjenci nierzadko cierpią z powodu nasilonych objawów niewydolności żylnej.

Objawy żylaków

  • Ból nóg.
  • Obrzęk wokół kostek.
  • Uczucie pieczenia i ciężkich nóg występujące zwłaszcza pod koniec dnia.
  • Obrzęk wokół kostek z uczuciem pulsowania.
  • Skurcze mięśni podudzi, które ustępują po uniesieniu nóg.
  • Uczucie rozpierania, bólu i swędzenia wokół powiększonej żyły. Objawy zazwyczaj nasilają się po dłuższym przebywaniu w pozycji siedzącej lub stojącej.
  • Uczucie niespokojnych nóg.
  • Pojawienie się ciemnego przebarwienia skóry. Zastoinowe zapalenie skóry.

Postęp choroby

Żylaki mogą dawać bardzo zróżnicowane objawy zależnie od stopnia zaawansowania procesu chorobowego. Początkowo, pacjenci mogą zgłaszać niespecyficzne skargi związane z uciskiem, takie jak bóle i uczucie ciężkości podudzi, które są szczególnie wzmożone pod koniec dnia i które ustępują po uniesieniu nóg.

Objawom tym towarzyszyć może obrzęk w okolicy kostek i dolnej części podudzi. Objawy te zwykle ustępują po nocnym odpoczynku, ale niestety szybko powracają następnego dnia. W tym stadium choroby u pacjentów mogą występować widoczne skupiska bardzo drobnych, czerwonych lub niebieskich naczyń żylnych, które nazywane są żyłami pajączkowatymi.

Mogą pojawić się także nieco większe żyły siateczkowate. W miarę postępu procesu chorobowego, u pacjentów pojawiają się pojedynczo lub w grupach duże, poszerzone i wypukłe żyły. Są to żylaki. W późniejszym okresie choroby, wzmożone ciśnienie żylne powoduje patologiczne przenikanie składników krwi do otaczających naczynia żylne tkanek i zapoczątkowuje w ten sposób powstawanie przewlekłych zmian skórnych.

U chorych pojawiają się nieodwracalne przebarwienia skóry oraz zanik podskórnej tkanki tłuszczowej, co jest szczególnie widoczne po wewnętrznej stronie kończyn dolnych, na wysokości kostek. Skóra staje się sucha i łuszcząca. Postępuje zanikanie prawidłowej budowy skóry, w tym zmniejszenie jej grubości, co z kolei uwrażliwia tkankę podskórną na zakażenia. Wokół kostek mogą pojawić się białawe, nieregularne zmiany bliznowate.

Na tym etapie przewlekłej choroby żylnej, chorzy mogą cierpieć z powodu owrzodzeń podudzi, które powstają samoistnie lub w wyniku niewielkich urazów. Takie owrzodzenia są głębokie, źle się goją, są długotrwałe i często nawracają. Są one często przyczyną znacznej niepełnosprawności chorych. Najbardziej zaawansowane stadium przewlekłej niewydolności żylnej określa się mianem zastoinowego zapalenia skóry lub lipodermatosklerozy.  

Powikłania żylaków:

  • Zapalenie żył lub powstanie zakrzepów w żyłach powierzchownych znane jako zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych.
  • Zakrzepica żył głębokich, która sprzyja rozwojowi zatorowości płucnej
  • Zastoinowe zapalenie skóry.
  • Krwawienie, spontaniczne lub z powodu niewielkich urazów, często spotykane u osób starszych.
  • Owrzodzenie na tle zastoju żylnego (żylakowe owrzodzenia podudzi):
Żylakowe owrzodzenia podudzi

Owrzodzenia podudzi związane z niewydolnością układu żylnego stanowią najbardziej zaawansowany i najbardziej dokuczliwy problem u pacjentów ze schorzeniami żylakowymi. Owrzodzenia podudzi są najczęściej zlokalizowane w okolicy przyśrodkowej kostki, ale również spotyka się je przy kostce zewnętrznej.

Taka lokalizacja jest związana z anatomicznym położeniem żył powierzchownych oraz żył przeszywających (tzw. żył perforatorów). Każda zaawansowana niewydolność żył powierzchownych prowadzi do powstania nadciśnienia w przestrzeni nadpowięziowej (jest to przestrzeń pomiędzy mięśniami, a powierzchnią skóry), obrzęku, mikrowybroczyn i wytwarzania się przewlekłego, podostrego zapalenia skóry i tkanki podskórnej.

Kolejnym etapem choroby jest pojawienie się przebarwień i zaników skórnych, które wraz z obecnością obrzęku podskórnego sprawiają, że rejon kostki jest bardzo podatny na uszkodzenia i tworzenie się ran w wyniku minimalnych urazów lub nawet spontanicznie, bez zaistnienia mechanicznego czynnika uszkadzającego.

Leczenie owrzodzeń podudzi opiera się na zastosowaniu terapii kompresyjnej jak również szczegółowej diagnostyce układu żylnego mającej na celu zlokalizowanie i zamknięcie wszystkich potencjalnie niewydolnych żył przebiegających w rejonie owrzodzenia.

W następnym etapie zalecane jest zamknięcie żył odpiszczelowych i dużych zmian żylakowych, a w przypadku słabego gojenia się lub nawrotu owrzodzenia zamknięcie żył przeszywających. Należy również upewnić się, że nie mamy do czynienia z jednocześnie występującą niewydolnością tętniczą i tzw. mieszanym owrzodzeniem tętniczo-żylnym.

Dlatego tak bardzo jest to istotnie, aby zarówno diagnostyka jak i terapia żylakowych owrzodzeń podudzi odbywała się w ośrodku posiadającym odpowiednie doświadczenie. Centrum Zdrowia MDM jest z pewnością takim miejscem.

Centrum Zdrowia MDM

location_onul. Inflancka 4A, 00-189 Warszawa
phoneTel.: 22 658 04 56
phone_androidkom.: 783 959 687
emaile-mail: rejestracja@czmdm.pl