Wodorowy Test Oddechowy (WTO) - nietolerancja laktozy lub fruktozy

Wskazania do badania

Wskazaniami do wykonania testu są uporczywe wzdęcia, biegunki i bóle brzucha. Test wykrywa produkty fermentacji jelitowej związanej z zaburzeniami flory jelitowej, zaburzeniami trawienia i wchłaniania laktozy lub zaburzeniami wchłaniania fruktozy.

Sposób wykonania

W czasie badania pobiera się próbki powietrza wydychanego przez pacjenta. Najczęściej wykonuje się 3 pobrania: przed podaniem oraz 60 i 120 minut po podaniu do wypicia roztworu laktozy lub fruktozy. W niektórych sytuacjach liczba pobrań może być większa. Wodorowy test oddechowy jest badaniem nieinwazyjnym a pobranie próbki powietrza nie jest bolesne.

W czasie testu pacjenci otrzymują roztwór laktozy lub fruktozy (cukry występujące powszechnie jako składniki diety). Pacjenci z dużą nietolerancją cukrów mogą po ich podaniu odczuwać wzdęcia, ból brzucha lub oddawać luźne stolce.

Przygotowanie pacjenta do badania

Pacjent musi być na czczo przez okres minimum 6 godzin przed badaniem (można pić czystą wodę, bez domieszki cukru ani żadnych dodatków smakowych). W czasie badania pacjent również nie może nic jeść.

interpretacja wyniku

Prawidłowy wynik testu to początkowe wydalanie wodoru nie przekraczające 10 ppm i brak wzrostu stężenia powyżej 20 ppm w kolejnych pomiarach.

Cena badania

125 zł (test nietolerancji laktozy).

125 zł (test nietolerancji fruktozy).

Centrum Zdrowia MDM

location_onul. Polna 30B, 00-635 Warszawa
phoneTel.: 22 658 04 56
phone_androidkom.: 783 959 687
emaile-mail: rejestracja@czmdm.pl