Wodorowy Test Oddechowy w kierunku diagnostyki SIBO

Co to jest SIBO

SIBO (ang.small intestinal bacterial overgrowth)- zespół przerostu flory bakteryjnej, inaczej dysbakterioza przewodu pokarmowego. Nadmierny rozrost w jelicie czczym flory bakteryjnej typowej dla jelita grubego wywołuje podwyższoną fermentację, stany zapalne oraz wpływa na zaburzenie trawienia i wchłaniania pokarmów, zwłaszcza tłuszczów i witaminy B12. W organizmie człowieka wodór (H2) powstaje jedynie jako wynik fermentacji bakteryjnej niestrawionych i niewchłoniętych węglowodanów. Wodór łatwo przenika przez błony śluzowe i jest wydalany z powietrzem oddechowym i dlatego test oddechowy w trakcie którego oznacza się obecność wodoru może być używany do określania sytuacji w których dochodzi do zwiększonej fermentacji jelitowej.

Wskazania do badania

Zespół przerostu flory bakteryjnej może przebiegać bezobjawowo lub wywoływać następujące objawy: wzdęcia, dyskomfort w nadbrzuszu, biegunki, niestrawność, utrata masy ciała, bóle brzucha.

Sposób wykonania

WU pacjentów z podejrzeniem bakteryjnego przerostu w jelicie cienkim (SIBO) stosuje się wodorowy test oddechowy z obciążeniem laktulozą lub glukozą. Próbkę powietrza pobiera się na czczo a następnie po 20, 40, 60, 80, 100, 120, 140, 160 i 180 minutach. U pacjentów z bakteryjnym przerostem w jelicie cienkim obserwuje się szybki wzrost stężenia wodoru w powietrzu wydychanym.

Przygotowanie pacjenta do badania

Pacjent musi być na czczo przez okres minimum 12 godzin przed badaniem (można pić czystą wodę, bez domieszki cukru ani żadnych dodatków smakowych). W przededniu prosimy zachować dietę lekkostrawną, bez produktów wzdymających i tłustych. Test może być wykonany z zachowaniem dwutygodniowej przerwy w przyjmowaniu antybiotyków i probiotyków. W czasie badania pacjent nie może nic jeść oraz palić papierosów. Zaleca się umycie zębów w dniu wykonania badania.

interpretacja wyniku

Prawidłowy wynik testu to początkowe wydalanie wodoru nie przekraczające 10 ppm i brak wzrostu stężenia powyżej 20 ppm w kolejnych pomiarach.

Cena badania

140 zł

Centrum Zdrowia MDM

location_onul. Polna 30B, 00-635 Warszawa
phoneTel.: 22 658 04 56
phone_androidkom.: 783 959 687
emaile-mail: rejestracja@czmdm.pl