Przewlekła niewydolność żylna

Zarejestruj się dzwoniąc pod numer: 22 658 04 56

Kliniczne stopnie zaawansowania przewlekłej niewydolności żylnej

Kliknij tutaj, aby rozwinąć kliniczne stopnie...

C0 – brak widocznych lub wyczuwalnych objawów choroby żył

C1 – teleangiektazje (żyły pajączkowate) lub żyły siateczkowate

C2żylaki

C3 – obrzęki

C4a – zmiany skórne w następstwie chor oby żył: wzmożona pigmentacja, wyprysk

C4b – zmiany skórne w następstwie choroby żył: stwardnienie podskórnej tkanki tłuszczowej (lipodermatoskleroza), zanik skóry

C5 – tak jak stopień C4, ale występuję również blizny po zagojonych owrzodzeniach

C6 – zmiany skórne z czynnymi owrzodzeniami

Co to są żyły pajączkowate?

Żyły pajączkowate, znane również jako teleangiektazje pojawiają się bardzo wcześnie w procesie rozwoju niewydolności żylnej. Tworzą je niewielkie żyły skórne, które ulegają poszerzeniu i stają się widoczne przez powierzchnię skóry. Mogą mieć kolor niebieski, purpurowy lub czerwony.

Zwykle są rozległe, przebiegają liniowo, lub tworzą różne kombinacje w kształcie gwiazd lub rozgałęzień. Czasem współistnieją z żylakami kończyn dolnych. Mogą występować w każdej z okolic ciała, nie wyłączając twarzy i pleców.

Usuwanie żył pajączkowatych

Żyły pajączkowate niestety zawsze wyglądają mało atrakcyjnie. Z tego powodu wielu pacjentów wstydzi się nosić ubrania, które nie zakrywają nóg jak np. szorty, spódnice, czy stroje kąpielowe. Prawidłowe leczenie żył pajączkowatych może pomóc się ich pozbyć. Jeżeli zastanawiają się Państwo nad oceną stopnia zaawansowania występujących u Państwa żył pajączkowatych i zasięgnięciem porady odnośnie ich leczenia zachęcamy do umówienia się na konsultację z jednym z pracujących u nas lekarzy.

Żyły siateczkowate

Są z reguły związane z bardziej zaawansowaną chorobą żył. Tworzą je większe naczynia położone w skórze, na którą oddziałuje zastój krwi żylnej. Zastój krwi jest spowodowany niewydolnością żył w wyniku uszkodzenia ich zastawek .

Żyły siateczkowate mają zwykle kolor niebieski lub purpurowy. Ich przebieg jest kręty. Znajdują się często na obszarze skóry, na którym są obecne żyły pajączkowate. W odróżnieniu od żylaków żyły siateczkowate, ani żyły pajączkowate nie wystają ponad powierzchnię skóry.

Żyły siateczkowate mogą tworzyć grupy konfiguracje o nieatrakcyjnym wyglądzie. Są one umiejscowione głównie po wewnętrznej stronie ud, po tylnej stronie nóg lub wokół kostek. Może im towarzyszyć uczucie bólu lub dyskomfortu.

Centrum Zdrowia MDM

location_onul. Inflancka 4A, 00-189 Warszawa
phoneTel.: 22 658 04 56
phone_androidkom.: 783 959 687
emaile-mail: rejestracja@czmdm.pl