Leczenie żylaków
Zarejestruj się dzwoniąc pod numer: 22 658 04 56Przejdź do:
Wróć do:
Pacjenci, którzy cierpią z powodu żylaków często unikają noszenia ubrań, które nie zakrywają nóg, takich jak np. szorty, spódnice czy stroje kąpielowe. Prawidłowe leczenie żylaków zapewnia pozbycie się tej niedogodności. Jeżeli zastanawiają się Państwo nad oceną stopnia zaawansowania występujących u Państwa żylaków i zasięgnięciem porady odnośnie ich leczenia zachęcamy do umówienia się na konsultację z jednym z pracujących u nas lekarzy.
Metody leczenia żylaków, które proponujemy sprawią, że nie będziecie Państwo już czuć się skrępowani nosząc spódnicę lub szorty. W naszej Klinice wykonujemy zarówno zamknięcie żyły odpiszczelowej za pomocą fal radiowych o wysokiej częstotliwości jak i usunięcie pojedynczych żylaków i gron żylakowych metodą minimalnie inwazyjną (miniflebektomia). Nasi lekarze chętnie udzielą Państwu wszelkich informacji odnośnie proponowanego leczenia.
Po dokonaniu szczegółowej oceny stanu chorego i uwzględnieniu innych również wcześniej istniejących schorzeń oraz starannym rozważeniu oczekiwań pacjenta odnośnie kosmetycznego efektu leczenia, można zwykle zaproponować jeden lub więcej z poniżej wymienionych sposobów leczenia:
Zamknięcie żyły odpiszczelowej
Żylna choroba refluksowa jest następstwem uszkodzenia zastawek żylnych, które tracą swoją funkcję i nie są w stanie utrzymać jednokierunkowego przepływu krwi. Krew w znajdująca się w żyłach nóg zaczyna się cofać. Aby uniemożliwić cofanie się krwi w żyłach ze zniszczonymi zastawkami i w ten sposób przeciwdziałać postępowi niewydolności żylnej wykonywany jest zabieg zamknięcia żyły odpiszczelowej.
Odbywa się on ambulatoryjnie i stanowi alternatywę do podwiązania i usunięcia (wyrwania) żyły odpiszczelowej w warunkach szpitalnych. W krajach rozwiniętych zabieg ten praktycznie zastąpił wspomnianą, dużo brutalniejszą metodę leczenia. Zamknięcie żyły odpiszczelowej jest bardzo skuteczną i bezpieczną metodą leczenia refluksu żylnego i eliminacji przewlekłej niewydolności żylnej.
Jest to zabieg minimalnie inwazyjny, oparty na wprowadzeniu do uszkodzonej żyły specjalnego cewnika bez konieczności wykonania rozległego nacięcia (dokonuje się tego za pomocą mikronacięcia w dolnej części kończyny). Wykorzystując źródło energii w postaci fal radiowych o wysokiej częstotliwości lub światła lasera dokonuje się zamknięcia światła uszkodzonej żyły.
Cewnik dostarcza energię do ściany uszkodzonej żyły powodując jej trwałe obkurczenie i szczelnie zamknięcie jej światła. Odbywa się to w znieczuleniu miejscowym, w warunkach ciągłej kontroli bólu i pozwala pacjentowi na bardzo szybki (zaraz po zabiegu) powrót do codziennej aktywności.
W naszej Klinice wykorzystujemy urządzenie ClosureFast firmy Covidien/Medtronic, które generuje i doprowadza do ściany żyły energię fal radiowych o wysokiej częstotliwości.
Zabieg zamknięcia światła żyły przy zastosowaniu urządzenia ClosureFast
Zabieg zamknięcia światła żyły przy zastosowaniu urządzenia ClosureFast jest minimalnie inwazyjny i stanowi alternatywę do tradycyjnej metody chirurgicznej usuwania żyły, a także metody zamknięcia światła żyły za pomocą światła laserowego.
Lekarz, korzystając z urządzenia, które generuje fale radiowe o wysokiej częstotliwości zamyka uszkodzone żyły. W czasie zabiegu do światła żyły wprowadzony zostaje specjalny cewnik, który ogrzewa ścianę żyły za pomocą energii fal radiowych o wysokiej częstotliwości, przy stałej kontroli temperatury.
Żyła i tkanki ją otaczające są znieczulane miejscowo. Ogrzewanie ściany żyły powoduje obkurczanie się zawartego w niej kolagenu, co prowadzi do zamknięcia światła żyły. Miejscowo podawany jest roztwór środka znieczulającego, który jest wstrzykiwany wokół i wzdłuż żyły odpiszczelowej.
Po całkowitym zamknięciu światła chorobowo zmienionego naczynia krew w sposób naturalny przekierowuje się do zdrowych żył.
Zabieg zamknięcia światła żyły przy zastosowaniu energii fal radiowych o wysokiej częstotliwości przynosi następujące KORZYŚCI DLA ZDROWIA PACJENTA:
1. Ponieważ Jest to zabieg małoinwazyjny uszkodzenie skóry w czasie zabiegu jest minimalne.
Cewniki służące do zamknięcia żyły są wprowadzane do żyły poprzez mikronacięcie w dolnej części podudzia. Eliminuje to konieczność chirurgicznego otwarcia pachwinyi zastosowania znieczulenia ogólnego lub lędźwiowego.
2. Zabieg może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym, w gabinecie zabiegowym.
Chory nie musi być przyjmowany do szpitala. Po wykonaniu zabiegu pacjent opuszcza salę operacyjną o własnych siłach.
3. Zabieg u udowodnionej skuteczności klinicznej. Wywołuje jedynie niewielkie dolegliwości bólowe.
Zabieg zamknięcia światła żyły eliminuje konieczność wyrwania chorej żyły z uda, tak jak ma to miejsce w klasycznym zabiegu Nie wymaga również zastosowania temperatury wysokości 700°C, co ma miejsce przy wykonywaniu tego zabiegu za pomocą energii laserowej. Energia światła laserowego powoduje zagotowanie się krwi, które jest konieczne, w tej metodzie, do zamknięcia światła naczynia.
W 2009 roku opublikowano wyniki randomizowanego badania klinicznego RECOVERY¹ z zastosowaniem tzw. komparatora (czyli uznanej metody leczenia, do której porównywany jest badany lek lub urządzenie). Wyniki te wykazały, że po zastosowaniu urządzenia ClosureFast występowało mniej powikłań w postaci bólu i krwiaków niż po zabiegu gdzie używano lasera.
Ponadto, w innych porównawczych badaniach z randomizacją wykazano, że u pacjentów, u których wykonano zabieg z zastosowaniem urządzenia ClosureFast powrót do normalnej aktywności życiowej i do pracy następował znacznie szybciej niż po tradycyjnym zabiegu wyrwania żyły odpiszczelowej.
4. Doskonałe, długotrwałe wyniki leczenia.
W innym wieloośrodkowym badaniu klinicznym² wykazano, że zastosowanie metody ClosureFast, w okresie 3 lat po zabiegu powoduje:
- Utrzymujące się zamknięcie światła żyły u 92.6% leczonych pacjentów
(pomiar metodą ultrasonograficzną, duplex) - Wyeliminowanie refluksu żylnego u 95.6% leczonych pacjentów
(pomiar metodą ultrasonograficzną, duplex) - Brak dolegliwości bólowych u 98.1% leczonych pacjentów wg ich własnych doniesień.
- Minimalne działania uboczne
5. Doskonały efekt kosmetyczny.
Ponieważ leczenie z wykorzystaniem urządzenia ClosureFast jest minimalnie inwazyjne i opiera się na wprowadzeniu cienkiego cewnika do światła żyły powoduje ono powstawanie blizn u bardzo niewielkiego odsetka pacjentów. Tak jak w przypadku każdej procedury medycznej, zachęcamy do zapoznania się z wszystkimi informacji dotyczącymi bezpieczeństwa wykonania zabiegu w czasie konsultacji z Państwa lekarzem.
Powyższe doniesienia wskazują, że zastosowanie urządzenia ClosureFast do zamknięcia światła żyły odpiszczelowej jest wysoce skuteczne i zapewnia komfort dla pacjenta zarówno w czasie zabiegu jak i w okresie pooperacyjnym.
PRZYPISY:
¹The 2009 RECOVERY Study was a six-center, single-blinded randomized trial of the ClosureFAST™ Catheter vs. Endovenous Laser. 69 patients; 87 limbs treated (46 CLF; 41 EVL). Patient follow-up occurred at 2, 7, 14, and 30 days after treatment.
²Proebstle T, et. Al. Three-year European follow-up of endovenous radiofrequency-powered segmental thermal ablation of the great saphenous vein with or without treatment of calf varicosities. Journal of Vascular Surgery July 2011
Laseroterpia wewnątrznaczyniowa
Leczenie żylaków za pomocą lasera wewnątrznaczyniowego
Podczas zabiegu do żyły odpiszczelowej wprowadzany jest poprzez mikronacięcie specjalny cewnik zawierający włókna światłowodowe. Cewnik ten jest następnie przesuwany do poziomu pachwiny lub do zgięcia kolanowego. Miejscowo podawany jest roztwór środka znieczulającego, który jest wstrzykiwany wokół i wzdłuż żyły odpiszczelowej.
Dostarczona przez światło lasera energia powoduje zagotowanie się krwi, aby ten sposób zamknąć światło chorobowo zmienionej żyły. Zabieg odbywa się bez potrzeby znieczulenia ogólnego i zwykle trwa od jednej do dwóch godzin, a pacjent opuszcza salę operacyjną o własnych siłach.
W naszej Klinice nie oferujemy tej metody leczenia ze względu na brak bezspornej przewagi metody laserowej nad zabiegiem wykonywanym przy użyciu fal radiowych o wysokiej częstotliwości. Argumentami, które okazały się przeważające przy wyborze tej drugiej metody jako jedynej służącej do zamykania światła żyły odpiszczelowej w naszej Klinice były:
- Ogromne doświadczenie w zastosowaniu zamykania światła żyły odpiszczelowej za pomocą fal radiowych o wysokiej częstotliwości przeniesione z ośrodków w Stanach Zjednoczonych
- Mniejszy odsetek powikłań pooperacyjnych, związany z zastosowaniem niższych temperatur niezbędnych do zamknięcia żyły
- Niższa cena zabiegu dla pacjenta
Leczenie zachowawcze. Terapia uciskowa.
U wybranych chorych objawy ze strony żylaków mogą być kontrolowane za pomocą leczenia zachowawczego. Główną zasadą tego leczenia jest zmniejszenie ciśnienia w okolicy zajętej przez żylaki, aby przynieść ulgę pacjentowi.
Pacjenci proszeni są o unikanie przebywania w pozycji stojącej lub siedzącej przez dłuższy okres czasu oraz o to aby jak tylko jest to możliwe podnosić nogi do góry. Wszystkim pacjentom zaleca się noszenie pończoch o stopniowanej sile ucisku oraz długości pończochy w zależności od stanu nasilenia ich choroby.
Jako uzupełnienie tej terapii, pacjenci powinni stosować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, takie jak paracetamol lub ibuprofen jeżeli zachodzi taka potrzeba.
Centrum Zdrowia MDM
location_onul. Inflancka 4A, 00-189 Warszawa
phoneTel.: 22 658 04 56
phone_androidkom.: 783 959 687
emaile-mail: rejestracja@czmdm.pl