24-ro godzinna pH metria przełyku

Wskazania do badania


Badanie wykonywane jest u pacjentów z podejrzeniem refluksu żołądkowo-przełykowego, tj. cofania się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. W takich przypadkach delikatna błona przełyku jest narażona na działanie kwasu solnego zawartego w żołądku. Objawami refluksu mogą być bóle brzucha, zgaga, wymioty, dyskomfort w klatce piersiowej, niechęć do jedzenia, brak przyrostu masy ciała, niedokrwistość, nawracające infekcje dróg oddechowych, przewlekły kaszel, chrząkanie, próchnica zębów itp.

Sposób wykonania


Badanie pH metryczne polega na pomiarze kwaśności w dolnej części przełyku. Do pomiaru służą dwie sondy, z których jedną zakłada się przez nos do przełyku a drugą przykleja na skórze klatki piersiowej. Obydwie sondy podłącza się do urządzenia pomiarowego, które dziecko stale nosi przy sobie. Zakładanie sond jest nieprzyjemne, ale nie jest bolesne. Dzieci szybko przyzwyczajają się do badania i wracają do normalnej aktywności i zabawy. Po założeniu sond i uruchomieniu aparatu pomiarowego dziecko wraz z rodzicami wraca do domu. Pomiar prowadzony jest przez około 22-24 godziny, W tym czasie rodzice rejestrują godziny posiłków i godziny, w jakich dziecko przebywa w pozycji leżącej. Zakończenie badania wymaga wyłączenia aparatu pomiarowego, odklejenia plastrów mocujących sondy i wyjęcia sondy z przełyku. Usunięcie sond jest szybkie i z wyjątkiem odklejania plastrów niebolesne.

Przygotowanie pacjenta do badania


Zakładanie sondy może wywoływać odruchy wymiotne, z tego powodu na 3-4 godziny przed planowanym założeniem sondy pH metrycznej dziecko nie powinno otrzymywać jedzenia ani picia.

interpretacja wyniku


Wynik badania odczytywany jest natychmiast po zdjęciu aparatu. Refluks żołądkowo przełykowy można rozponać, gdy całkowity czas z pH przełykowym poniżej 4 przekracza 4,5% czasu zapisu. Jednak lekarz może wziąć pod uwagę wiele innych parametrów zapisu, dlatego ostateczna interpretacja jest zawsze wykonywana przez lekarza odczytującego badanie.

Cena badania


800 zł (przeprowadzenie badania, wydanie wyników). 950 zł (przeprowadzenie badania, wydanie i konsultacja wyników).

Centrum Zdrowia MDM

ul. Polna 30B, Warszawa Tel. 22 658 04 56 kom.: 783 959 687 email: rejestracja@czmdm.pl