Niniejsza strona używa plików cookies w celu optymalizacji korzystania ze strony internetowej, w celach statystycznych oraz popularyzacji strony za pomocą serwisów społecznościowych. Warunki przechowywania plików cookies możesz określić w przeglądarce internetowej.

Oznaczenie kalprotektyny w stolcu

WSKAZANIA DO BADANIA

Badanie wykonywane jest u pacjentów z nawracającymi biegunkami w celu określenia czy dolegliwości są związane z obecnością stanu zapalnego błony śluzowej jelita grubego. Badanie jest przydatne w różnicowaniu zespołów jelita drażliwego i nieswoistych chorób zapalnych jelita grubego oraz monitorowaniu i leczenia pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelit.

SPOSÓB WYKONANIA

Oznaczenie stężenia kalprotektyny wykonywane jest w próbce stolca, którą należy pobrać najlepiej podczas pierwszego porannego wypróżnienia. Przed oddaniem stolca należy całkowicie opróżnić pęcherz moczowy.


Stolec, z którego pobierana jest próbka NIE MOŻE znaleźć się w kontakcie z wodą obecną w muszli klozetowej, gdyż resztki środków do czyszczenia toalet mogą wpłynąć na wynik testu, dlatego sedes należy wyłożyć papierem toaletowym lub folią (po wykorzystaniu folię należy wyrzucić, gdyż jej spłukanie grozi zatkaniem toalety).


Próbki stolca pobiera się do standardowego (dostępnego w aptece) pojemnika na kał za pomocą łyżeczki znajdującej się w nakrętce. Nie należy stosować pojemników zawierających jakiekolwiek substancje konserwujące lub detergenty.


Do badania potrzebna jest ilość stolca o wielkości zbliżonej do wielości orzecha włoskiego. Próbki należy pobierać z kilku miejsc stolca. Próbkę należy przechowywać w temperaturze 2-8°C (lodówka) do momentu dostarczenia do naszej kliniki, lecz nie dłużej niż 48h.

INTERPRETACJA WYNIKU

Wynik badania dostępny jest w ciągu 5-7 dni. Podwyższone stężenie kalprotektyny w stolcu świadczy o obecności zmian zapalnych na śluzówce dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

CENA BADANIA
NAZWA ŚWIADCZENIA CENA
Oznaczenie kalprotektyny w stolcu

150 zł